Amacımız

Bir Duruş Namaz
Namazı konuşturan, sevdiren, düşündüren ve Namazla yaşatan proje..

Projemiz ile toplumda namazı konuşmayı, konuşturmayı, toplumun gündemine namazı almayı hedefliyoruz. İlk hedefimiz projeyi uygulayan kişilerin namazlarına daha dikkat etmelerini sağlamak. Ardından kar topu gibi büyüyerek kitlelerin gündemine namazı almasını hedefliyoruz? Bulunduğunuz il-ilçede Bir Duruş Namaz logosu ve kurumunuzun adı – logosuyla bu hizmeti dilediğiniz gibi sağlayabilirsiniz.

İnsan yaratılışı itibariyle inanma, ait olma ihtiyacı duyar. İnsan, bir varlığa inanmak üzerine kurulmuştur. Üretilen her makinenin bir sahibi, bir kullanma kılavuzu olduğu gibi insanın da sahibi ve kullanma kılavuzu vardır. İnsanın sahibi, tüm varlığın sahibi Allah’tır, kullanma kılavuzuda Kur’an-ı Kerim’dir. İnsan, kullanma kılavuzuna uygun yaşar ise bozulmaz, yaşam kalitesi artar.

Bugün Kur’an-ı Kerim’in anlattığı dinimizin en temel esaslarında birisi, hatta tek kelimeyle dinimizi anlatacak olsak ‘namaz’ deriz. Namaz, insanın öznesi, dinin direğidir. İnsanın ruhunun açlığa doymasıdır.

NEDEN NAMAZ?

  • Rabbimize olan kulluğumuzu ispatı için,
  • Rabbimize olan imanımızı ilan etmek için,
  • Rabbimize yönelmek için,
  • Bedenimizin gıdaya olan ihtiyacı gibi ruhumuzun gıdaya olan ihtiyacını karşılamak için,
  • En büyük takipçimiz olan Rabbimizi takip etmek için,
  • Rabbimizin makamında ağırlanmak için,
  • Yorgunlukları tamir etmek için,
  • Huzursuzluklarımızı dinginleştirmek için,

NELER YAPABİLİRSİNİZ!

Anket : Etrafımızdaki kişilere sekiz soruluk bir anket yapabilir, anket vesilesi ile kişilerin namazı düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Sticker Çalışması : Web sayfamızda bulunan görselleri indirerek ya da bizden temin ederek üniversitenizde, şehrinizde, yaşadığınız her alanda cadde, sokak, durak, direk vb yerlere asabilirsiniz.

Rozet Çalışması : Yine öğrenciler başta olmak üzere çantaya, kıyafete vb yerlere takılabilecek 2-3 cm’lik sticker rozetleri hazırlayabilir ve bunu kurumunuz adına hediye edebilirsiniz.

Söyleşi-Seminer : Ortaokul, Liseler ve Üniversiteler başta olmak üzere kantinler, kahvehaneler, kıraathaneler ve çeşitli ortamlarda projemizi anlatmak adına namaz farkındalığı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Çalışması : Sizde sitemizde bulunan stickerleri, cadde sokakta uyguladığınız sticker çalışmalarını, söyleşi ortamlarınızı @birdurusnamaz hesaplarını etiketleyerek, #BirDuruşNamaz #TürkiyeNamazıKonuşuyor etiketleri ile sosyal medyalarınızda paylaşabilirsiniz.

Hatıra Defteri : Sizde projemizle ilgili düşüncelerinizi web sayfamızda bulunan Hatıra Defterine yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Yaptığınız söyleşilerde dinleyicileri Hatıra Defterine yönlendirebilirsiniz.

Benim Namazı Uygulaması : Web sayfamızda oluşturduğumuz web uygulaması ile çocukluk yıllarımızda meşhur olan Namaz Ağacı uygulamasının dijital haliyle namazlarını takip edebilir, okullarda ve çevrenizde insanların bu web uygulamasına girmesine vesile olabilirsiniz.

Yukarıdaki faaliyetlerin tamamını yapabileceğiniz gibi sadece birini de yapabilirsiniz. Burada olmayan faaliyetleri de bizimle istişare edebilir, projemizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Rabbim namaz adına yapacağınız her bir çalışmadan razı olsun. Bizleri namazı anlatan ve yaşayanlardan eylesin.

BİR DURUŞ NAMAZ GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ