Yol Hikayeleri

Hikaye 3

Proje kapsamında okul, okul, pansiyon pansiyon geziyor, özellikle gençliğin olduğu her yerde namazı anlatmaya, namazı gündem etmeye gayret ediyoruz. 150 kişilik bir okul salon programında proje tanıtımımız gerçekleştirdikten sonra bir öğrenci yaklaştı. Öğrencimiz bir hafta önceki pansiyon buluşmalarının birisine katılmış. Ve bize yüksek memnuniyetini dile getirerek dedi ki Hocam bu projeden önce pansiyonumuz mescidinde akşam namazlarında 4-5 kişi oluyordu, ancak bu projeden sonra en az bir saf doluyor. Allah sizden razı olsun.” Nerede nasıl izler bıraktığımızı bilmiyoruz ancak bıraktığımız izlere bizi vesile kılan Rabbimize sonsuz hamd olsun. Biz inanıyoruz ki söylediklerimizin tesiri bizden değil, söylediklerimizin güzelliği ve hakikatinden dolayı oluyor..

Hikaye 2

Bir Duruş Namaz Projesinin ilk günleriydi. Tanıtım için şehri esnaf esnaf geziyor derdimizi anlatıyor, elimizdeki stickerleri esnafımızın pencerelerine asıyorduk. Vakit akşama yaklaşmıştı, tanıdığımız samimi olduğumuz bir esnaf abimize uğradık. Daha söze başlamadan afişleri asacağımız yeri gösterdi. İşimizi tamamladıktan sonra ayaküstü sohbet ederken komşu esnafa da asabileceğimizi söyledi. Elimizde sticker ile komşu esnafı ziyaret ederek selam verdik. Akşam üzeri olduğu için dinlenme moduna geçmiş, eşi ve 9-10 yaşlarında kızı ile birlikte oturuyorlardı. Kız çocuğu bizi tanıdıHoş geldiniz hocam” deyince biraz hal hatır ettik. Bizi götüren arkadaşımız esnaf abimize durumu anlatınca “benim dükkanıma her görüşte insan geliyor, biz namaza sahip çıkıyoruz, gelin bunu buraya asmayalım arkadaşlar” deyince bizde “Eyvallah” dedik müsade istedik. Biz saygı duymuş, konu ile ilgili yorum yapmamıştık. Ancak asıl mesele buradan sonra başlıyordu! Bizi tanıyan kız öğrencimiz yani abimizin kızı bizden sonra hüzünlenmiş ve babasına tepki göstermiş. Kız çocuğu babasına “Sen nasıl namaz ile ilgili bir çalışmaya izin vermezsin baba, insan namazdan dolayı çekinir mi? Biz müslüman değil miyiz?” deyip üzülünce esnaf abimiz yaptığı hareketten pişmanlık duygusu yaşamış ve hemen komşu esnafına “Az önceki arkadaşlarımızı arayın lütfen bize sticker getirsin, hem de dükkanın baş köşesine asacağım” demiş.

İşte dostlar böyle hikayelerimiz var. Rabbim dinine hizmet etmeyi nasip edince küçük bir kız çocuğunu vesile kılar, babasını kızının karşısında hizaya çeker. Zira namazın Rabbi Allah’tır. Bizim namaza en çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde namaza sahip çıkanlardan olabilenlerden olmak duasıyla.

Hikaye 1

Anket yaptığımız 19-20 yaşlarda gençlerden biri bizi buldu: “Ağabey, bizimle konuştuğunuz geceden beri hayatımda çok şey değişti, namaza başladım. Hatta çalıştığım iş yerinde daha önce namaza izin  vermeyen patronuma ‘namaz kılacağım’ dediğinde izin bile verdi. O günden beri namazlarıma dikkat ediyorum. Allah sizlerden razı olsun, bizi uyandırdınız