Namaza nasıl başlarım?

Google’a “Namaza nasıl başlarım?, namazın önemi,” diye yazıp aratsan milyonlarca içerik bulabilirsin. Biliyoruz, uzun zamandır namaza başlamayı düşünüyor ve başlayamıyorsunuz. Belki de ilk kez başlamayı düşündün! Aslında namaz önce alışkanlık kazanılması gereken bir durum. Ancak bir alışkanlığı kazanmanın en basit yolu onunla ilgilenmek, onu konuşmak, onu araştırmak, onunla yaşamaktır. 40 gün kuralı vardır ya hani, vücudun yeni bir şeyi kabul etmesi için ortalama 40 gün gerekirmiş.

Namazı öncelikle iyi anlamak, iyi konumlandırmak gerekiyor. Birincisi yapılsa güzel olur diyeceğimiz bir şey mi, yoksa yapılması zorunlu olan bir durum mu? Tabi ki öncelikle İslam’a inanmış, Rabbimize karşı bir iddiamız varsa namaz kılınması gerekli olan bir şey.

Diğer bir konu namaz gerçekten zor olan, yük olan bir şey değil, gerçekten namazı tanıyan bir insan için namaz ancak lezzettir. Günde beş defa insanı şarj eden, sıkıştığında sarılacağın, bunaldığında huzuruna diz çökeceğin kulluk makamıdır.

Söz çok uzatmadan, namaza başlamaya niyet ederek, bulunduğun ilk vakitte Rabbinin huzurunda dur ve “Ben geldim Rabbim, huzurundayım, ne olur beni huzurundan eksik etme. Beni, ailemi, sevdiklerimi namazsız bırakma.” de ve namazı sev, namazı kılıp kurtulacağın bir durum olarak değil, namazı sev. İnsan sevdiğini anar, andığını sever. İnsan sevdiği ile vakit geçirmeyi sever. İnanın günün tüm yoğun işlerinde bize namaz ferahlatır.

Yahu namaz aşktır, sevdadır, çok lafa gerek yok! Onlarca makale okumaya gerek yok! Şöyle insana bir kere bulaştı mı bu lezzet, daha bırakamayacaksın.

Haydi gel Bismillah de başlayalım namaza, araştırma işini bir ara yaparsın.